Logo

Our Posts

Uciążliwe drzewa sąsiada – jak sobie z nimi poradzić?

W naszej kancelarii pojawił się dzisiaj klient, który przedstawił nam następujący problem:

„Mój dom graniczy bezpośrednio z dwóch stron z sąsiadami. U jednego z nich, przy samej granicy z moją posiadłością, rośnie ogromny świerk. Jego gałęzie przechodzą na moją posesję, co jest dla mnie bardzo problematyczne. Drzewo „gubi” liście, co sprawia, że każdego dnia na moim podwórku zbiera się spora sterta igieł. Co więcej, gałęzie tego drzewa wiszą bezpośrednio nad miejscem, w którym parkuję swój samochód, przez co igły spadają również na moje auto. Dodatkowo problematyczne jest to, że gałęzie tego drzewa zasłaniają okna od frontowej części domu, przez co widok na moje podwórko jest znacznie ograniczony. Kilkakrotnie rozmawiałem z sąsiadem, aby coś z tym zrobił, ale bez rezultatów… Czy są jakieś przepisy, które określają, w jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa? Czy można jakoś zmusić sąsiada do sprzątania liści czy usunięcia drzewa?”

Własność rozciąga się zarówno na przestrzeń nad powierzchnią gruntu, jak i pod jego powierzchnią. Oznacza to, że właściciel gruntu, na którym rośnie roślina, powinien zadbać o to, by jej gałęzie bądź korzenie nie przedostawały się na teren sąsiada. W naszym przypadku sprawa przedstawia się jasno – gałęzie sąsiada znajdują się na terenie działki naszego klienta. Zgodnie z art. 150 kodeksu cywilnego „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.”

Zatem, jeżeli gałęzie z drzew sąsiada naszego klienta przeszkadzają mu w korzystaniu z jego nieruchomości, powinien on wezwać sąsiada do ich usunięcia, w taki sposób, że powinien mu wyznaczyć odpowiedni termin na usunięcie gałęzi. Wezwanie sąsiada można sporządzić na piśmie bądź poinformować go ustnie, najlepiej w obecności świadka. Jeżeli jednak właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo nie dostosuje się do wyznaczonego terminu i po jego upływie gałęzie nie zostaną usunięte, wówczas klient ma prawo do ich usunięcia na swój koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *